Nauka od lat dla wielu młodych ludzi to poważny problem. W szkole wymaga się od nas, żebyśmy sami radzili sobie z wykładanym materiałem, a jeśli ktoś czegoś nie rozumie, to zbywa się go albo powtarza wszystko jeszcze raz. Dlatego uczniowie starają się na własną rękę szukać nowych rozwiązań, które mogą pomóc im uczyć się lepiej, szybciej i zapamiętywać na dłużej, na przykład poprzez sketchnoting.

Sketchnoting to wciąż dość nowa i raczej nieznana metoda na robienie notatek. Przywykliśmy do zapisywania wszystkiego w równym rzędzie, słowo po słowie, często nie zostawiają sobie żadnych słów kluczy albo nie stosując żadnego określonego porządku, żeby łatwiej było nam w przyszłości znaleźć temat czy zagadnienie, którego szukamy. Sketchnoting może nam pomóc uporządkować naszą wiedzę, ale także zacząć lepiej zapamiętywać. To bardzo nieskomplikowany sposób zapisu, oparty głównie na obrazkach i skojarzeniach, który pobudza naszą kreatywność i zachęca nas do pracy z notatkami.

Notowanie obrazkami nie jest wcale trudne. Nie musimy umieć rysować, żeby sketchnoting był dla nas pomocny. Najważniejsze jest, aby zaopatrzyć się w trochę czasu i chęci. Nawet jeśli wykonywane przez Ciebie obrazki nie będą idealne, to nie stanie się nic złego. Do sketchnotingu potrzebujesz tak naprawdę tylko długopisu i kawałka papieru, ale równie dobrze możesz notować w formie cyfrowej. Na początku postaraj się ołówkiem naszkicować, jak chcesz zaplanować swoją notatkę. Spróbuj maksymalnie ją uprościć tak, aby była ona dla Ciebie czytelna, ale jednocześnie, żeby zmieścić na niej jak najwięcej treści.

Sketchnoting nie jest dla każdego. Niestety bardzo wiele osób przedkłada wygląd i estetykę wykonania ponad funkcjonalność notatki, przez co może okazać się, że spędzamy nad nią masę czasu i nic z tego nie wynika. Do tego nie każdy jest w stanie wizualnie przedstawić swoje myśli i ciężko jest się mu z takiej formy notatki uczyć. Możesz jednak spróbować wprowadzić do swojej notatki obrazki już w czasie robienia ich na lekcjach. Jeśli tylko nauczyciel Ci na to pozwala, dobrze jest rysować schematy, wykresy czy inne elementy, które mogą nam pomóc w zapamiętaniu przerabianego materiału.